S dobrým vybavením se lépe žije jak dětem tak i vedoucím. Níže si dovolím poskytnout několik tipů vycházejících z praxe. Chci hlavně poukázat na to, že dobré vybavení nemusí být nutně ani moc drahé.

• nůž:
    • mělo by se jednat o zaviratelný kapesní nůž, raději ne dýka ani vyhazovák nebo motýlek
    • kapesní nože téměř identické jako „švýcaráky“ vyrábí laciněji česká firma Mikov - modré nebo červené nože o délce 115 mm
    • vzhledem k tomu že vlčata a světlušky si teprve vytváří vzah k věcem, tak pořádný (dražší) nůž má smysl spíše od skautského věku
  • spacák:
    • na výpravách i táboře by měl stačit spacák na jaro až podzim (tzv. třísezónní), tj. s komfortní teplotou do cca –5°C.
    • doporučujeme kupovat spacáky z dutého vlákna, péřové jsou zbytečně drahé (výpravy na Mt. Everest nebo za polární kruh nepořádáme až tak často), duté vlákno si navíc zachová poměrně slušné tepelně-izolační vlastnosti i když navlhne, což se bohužel na táboře nedá tak docela vyloučit
    • několik obecných rad při výběru spacáku je na stránkách Prima.
    • cenově zajímavý spacák lze najít v DECATHLONU - volba chladnější počasí, tvar mumie (dětský od 899,- Kč v roce 2021)
    • spacák lze koupit nejlevněji přes internet přímo u výrobce – např. spacáky Prima sídlící v Brně, dále Condor, Hannah, či drahé Warmpeace.
    • dobrou nabídku také mají také u Huskyho
  • karimatka:
    • stačí obyčejná pěnová karimatka, lze koupit v níže uvedených obchodech nebo ve větších obchodních domech například Sportissimo
  • hamaka:
    • není to nezbytná součást vybavení, ale v našem oddíle je to velmi oblíbený způsob odpočinku, ale i spaní
    • hodně užitku poskytne už základní model z DECATHLONU za 289,-
  • ešus:
    • lze koupit hliníkový (2022 - od 390,- Kč) či dražší nerezový, v obchodních domech či outdoorových prodejnách.
    • hliníkové jsou levnější a dá se s nimi vařit přímo na ohni, s nerezovým bych to radši nedělal
    • pro skautské použití je dobré se vyhnout různým vychytávkám bez uší nebo s plastovými součástmi
    • prima je mít na ešus nějaký bavlněný obal, třeba pytlík se zdrhovadlem - pokud je začouzený od ohně, nezašpiní zbytek věcí uvnitř zavazadla
    • navíc se hodí třeba nerezový hrnek s dvojitou stěnou
  • příbor:
    • víceméně jakýkoli skládací, dobrý je tento nerezový používaný německou armádou
  • batoh:
    • na jednodenní výlety bohatě postačí malý batoh, na vícedenní akce doporučujeme dětem batohy o objemu kolem 50 litrů.
    • můžeme doporučit Willard Birch 50 (objem 50l) za 899,- nebo Loap Saulo (objem 65l) za 1299,- (cena 2022)
    • u batohů je dobré myslet na jejich zabezpečení proti dešti a vybrat batoh s pláštěnkou (oba výše uvedené mají)
    • zajímavou variantou, vhdonou zejména na tábor (ale i jiné rodinné cestování, kde se nepředpokládájí dlouhé pěší túry s nákladem na hřbetě) je tzv. "duffle bag" neboli "velká polní" - jak název napovídá, je to cestovní obal na výstroj, který má kořeny ve vojenském prostředí, je vyroben (ne nutně, ale zejména na tábor doporučuji) z nepromokavého materiálu, je skladný pro uložení v dopravním prostředku, umožňuje nesení jako batoh, v ruce nebo pře rameno (od značky Trimm třeba zde).
  • boty:
    • rozumné dětské boty i do terénu má v nabídce Decathlon
    • dobře použitelné je i pracovní obuv, nejlépe kožená a kotníčková
    • u všech bot je důležité, aby dobře seděly, kožené musí být vhodně ošetřované (nakrémované)
    • na všechny akce je určitě lepší dobře rozšlápnutá obuv, než nové, nerozchozené boty
    • holínky spíše pracovní s dobrým vzorkem na podrážce, aby neklouzaly