KPZ, neboli krabička poslední záchrany je soubor věcí, které mohou skautům ( a nejem jim ) přijít vhod v různých nouzových situacích. Její kouzlo spočívá v tom, že je malá takže nás nebude obtěžovat ji mít skoro vždy ssebou. KPZ doma ve skříni je nám celkem k ničemu, že. Více si můžete přečíst na příklad na Wikipedii.

A teď již k tomu co by taková KPZ měla obsahovat:

• polštářkové náplasti
  • kus slabého drátu a provázku
  • gumičky
  • několik drobných mincí + 50 Kč mince
  • lístek s tísňovými telefonními čísly obvykle přilepený na vnitřní straně víčka
  • pár zápalek a škrtátko
  • kousek březové kůry k zapálení ohně
  • kousek papíru
  • tužku
  • jehla a nitě
  • špendlíky zavírací + obyčejné
  • knoflíky
  • hřebík

Je na každém, aby si její obsah přizpůsobil svým potřebám a zvyklostem. Dobrý obal na KPZ tvoří například krabička od bonbonů Energit nebo cestovní mýdlenka. Pokud je obal vodotěsný je to určitě výhoda, ale snadno se dá nahradit uložením věcí do dvou igelitových sáčků (např. Ziploc). Hotovu KPZ lze dokonce koupit i ve skautském obchodě, ale to bych, nejen vzhledem k ceně, považoval za krajní možnost.

Vlk a Havran